Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fonds

Reģistrācijas Nr. 40008228886
Konts: LV28PARX0016357080001
maksājuma mērķis "Ukrainas karavīru ārstēšana"

Календар свят. Мова, граматика, спілкування

 

 

П.Радзіньш:Нащадки Запорізьких козаків цінують свою свободу і не дозволять чужинцям довго панувати у вільній Україні

Опубліковано 2016-01-22

Напередодні Дня Соборності України, 21 січня в Єлгавському художньо-історичному музеї відкрилась виставка, присвячена  латвійському генералу Петерісу Радзиньшу. У 1918-1919 рр. молодий офіцер Петеріс Радзиньш займав високу посаду в Генеральному штабі  армії Української Народної Республіки.

Товариством підтримки України ( Єлгава) , в рамках проекту Zemgales NVO  та при підтримці Міністерства культури Латвії, організовано  в Єлгаві ряд літературно-історичних заходів, які розповідають про нелегкі сторінки історії українського народу, про спільні сторінки обох наших народів. . У вересні- відбулась презентація книги Іманта Лієпіьша " Україна: життя, смерть і внутрішня революція" про події на Майдані та окупацію Криму, до Дня Соборності України-виставка про генерала Радзиньша, наступного тижня запланована зустріч з істориком і режисером, автором фільму "Радянська історія" Едвіном Шноре.

Агріс Пурвіньш, голова товариства Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrībа :

21. janvārī Ģederta Eliasa Vēstures un mākslas muzejā tika atklāta Brīvības cīņu vadītāja ģenerāļa Pētera Radziņa nozīmei Latvijas un Ukrainas vēsturē veltīta izstāde.

Ukrainas atbalsta biedrības sadarbībā ar Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrību veidotās izstādes „Latvijas armijas ģenerālis un divkārtējais Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Pēteris Radziņš Ukrainas un Latvijas vēsturē” atklāšanu ar savu ierašanos pagodināja Ukrainas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Jevhens​ Perebijnis. Savā atklāšanas runā Ukrainas vēstnieks uzsvēra, ka ģenerālis Pēteris Radziņš ir neatņemama Ukrainas un Latvijas neatkarības cīņu daļa un Ukraina atceras latviešu ģenerāli, kurš cīnījās Ukrainas Tautas armijas rindās, ieņemot augsto Armijas štāba priekšnieka vietnieka amatu.

Atklāšanas pasākuma laikā tika pasniegti Ukrainas pareizticīgās baznīcas patriarha Filareta goda raksti Motociklistu brālībai „Dieva suņi” un biedrībai „Tēvijas sargi” par izstādes “Maidana cilvēki” apsargāšanu, biedrībai “SOS palīdzība Ukrainai”, Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fondam (Janai Streļecai), Latvijas Ukraiņu kongresam (M. Pavļuks, A. Ancāns, T.Lazda), Andis Žeikaram - izstādes „Maidana cilvēki” pārcelšanas uz Jelgavu iniciatoram.

Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktore Gita Grase un krājuma glabātājs Aldis Barševskis uzsvēra ģenerāļa Pētera Radziņa lielo un nozīmīgo ieguldījumu Latvijas valsts izcīnīšanā. Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrības valdes priekšsēdētājs Agris Purviņš akcentēja ģenerāļa veikumu Ukrainas valsts neatkarības cīņās, viņa centienus diplomātiskajā laukā, veidojot valstu savienību no Melnās jūras līdz Baltijas jūrai, kurā Ukrainai būtu liela nozīme. Tāpat viņš norādīja uz to, ka ģenerālis bija ne tikai izcils taktiķis un stratēģis, bet arī militārās teorijas klasiķis, kas līdzvērtīgs Klauzevicam. Savos darbos ģenerālis Radziņš norādīja, ka nākotnē ir paredzama Vācijas un Krievijas militārā savienība un nākotnes karš, kurā būs jāiesaistās arī Latvijai, ir nenovēršams. Jau divdesmitajos gados ģenerālis paredzēja Vācijas un Padomju Savienības slepeno vienošanos, kas būtu vērsta pret Baltijas valstīm.

Izstāde aplūkojama Jelgavas Ģederta Eliasa Vēstures un mākslas muzejā līdz 14. februārim. Izstāde tapusi, pateicoties Tatjanas Lazdas iniciatīvai un organizatoriskajam darbam, muzeja vēsturniekiem un darbiniekiem, Agra Purviņa veidotajam saturam un Ervina Kraukļa noformējumam.

Ģenerāļa Pētera Radziņa biedrība ir apkopojusi Radziņa darbus vienā grāmatā un vāc ziedojumus tā izdošanai (sociālajā tīkā Facebook – https://www.facebook.com/GeneralisRadzins).

Фото в альбомі:

 http://ukrkongress.lv/ua/gallery/general_radzinsh_v_istoriyi_latviyi_ta_ukrayini_vidkrittya_vistavki/

преса: http://zz.diena.lv/kultura-un-izklaide/izstades/sak-apzinaties-militara-stratega-radzina-mantojumu-foto-210705