Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fonds

Reģistrācijas Nr. 40008228886
Konts: LV28PARX0016357080001
maksājuma mērķis "Ukrainas karavīru ārstēšana"

Календар свят. Мова, граматика, спілкування

 

 

Padomju okupācijas Latvijai nodarītie zaudējumi – 185 miljardi eiro

Опубліковано 2016-04-18

 PSRS laikā aptuvenie nodarītie zaudējumi Latvijas ekonomikai ir 185 miljardi eiro, pirmdien žurnālistiem sacīja PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisijas pārstāve Ruta Pazdere.

Viņa pastāstīja, ka demogrāfiskie zaudējumi varētu būt vairāki desmiti miljardi eiro, arī videi radītie zaudējumi mērāmi vairākos desmitos miljardos eiro.

Pirmdien tika prezentētas trīs grāmatas – “Latvijas rūpniecība pirms un pēc neatkarības atjaunošanas”, “Padomju impērijas koloniālā politika un Latvijas kolonizācija 1940.-1990.” un “Padomju Savienības nodarītie zaudējumi Baltijai”. Grāmatu atklāšanas svētkos Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere (V) pauda, ka bez pagātnes izpētes mums nav arī nākotnes, jo bez pagātnes pētniecības ir riski pieļaut līdzīgas kļūdas arī nākotnē.

Eiroparlamentāriete norādīja, ka būtu nepieciešams veidot vienotu uztveri par vēsturi. Viņa pauda, ka abiem režīmiem – gan nacistiskajai Vācijai, gan PSRS – “bija vienlīdz krimināls raksturs”. Vaidere arī izteicās, ka patlaban pastāv liels informatīvs karš, tāpēc ir nepieciešams ar to cīnīties.

Pēc Vaideres domām, cilvēki dažkārt izturas pret padomju laikiem “normāli un neitrāli”, kas ne vienmēr esot pareizi, tāpēc par tiem ir nepieciešama izpēte. Viņa īpaši uzsvēra izdoto grāmatu “Rūpniecība pirms un pēc neatkarības atgūšanas”, jo tajā ir uzsvērts, cik ļoti visa rūpniecība PSRS bija pakļauta militārajām vajadzībām.

Padomju informācijas sistēma “bija uzbūvēta uz meliem”, uzsvēra Vaidere.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK) savā uzrunā uzsvēra arī valdības pienākumu saistībā ar okupācijas zaudējumu atgūšanu. Viņš skaidroja, ka visām Baltijas valstīm tagad ir vajadzīgs tuvināt metodiku tam, kā veicami aprēķini zaudējumiem, pie kā tiek strādāts.

Tas, ka budžetā ir paredzēta nauda PSRS okupācijas radīto zaudējumu aprēķināšanas komisijai un tā strādā, norāda, ka valdībai ir “politiskā griba” strādāt ar šo jautājumu, uzsvēra Rasnačs. Viņš skaidroja, ka rūpīgi būs jāizvērtē arī citu valstu pieredze zaudējumu atlīdzināšanas pieprasīšanā un šo procesu nevar steidzināt.

/http://www.la.lv/padomju-okpuacijas-latvijai-nodaritie-zaudejumi-185-miljardi-eiro/