Ukrainas konfliktā cietušo atbalsta fonds

Reģistrācijas Nr. 40008228886
Konts: LV28PARX0016357080001
maksājuma mērķis "Ukrainas karavīru ārstēšana"

Календар свят. Мова, граматика, спілкування

 

 

Tādus „profesorus” jāpatriec ar trauku lupatām

Опубліковано 2016-04-26

Спасибі пані Людмилі Мовеле за підтримку!!!

Kas notika lekcijā par Maidanu LU Akadēmiskajā bibliotēkā       

    Divas dienas par to domāju. Domas it kā kājas aiz celma paklūp pie secinājuma - notikumu vajadzēja pavērst citādāk!

...Dziņņ... E-pasts pagājušajā nedēļā man atnesa kārtējo ielūgumu apmeklēt lekciju. "Latvijas okupācijas izpētes biedrība sadarbībā ar Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku šo piektdien, 22. aprīlī, plkst.16 ielūdz Jūs uz Baltkrievijas diplomāta un politiķa, Baltkrievijas Ārlietu ministra 1990.-1994. (slavenās Belovežas gāršas vienošanās par PSRS likvidēšanu līdzautora) PJOTRA KRAVČENKO lekciju „Maidans kā Krievijas imperiālistiskās politikas krahs".

Ielūgumā vēl rakstīts: „...Ja 1991. gada 8. decembrī Belovežas gāršā nebūtu parakstīts līgums par PSRS likvidēšanu un Neatkarīgo Valstu Savienības (NVS) izveidi, konflikts starp Krieviju un Ukrainu sāktos daudz agrāk un PSRS vienalga sabruktu, tikai tad jau asiņaina un pasaulei neprognozējama pilsoņu kara rezultātā, uzskata viens no Belovežas līguma sagatavotājiem, bijušais Baltkrievijas ārlietu ministrs Pjotrs Kravčenko. Lekcija un diskusijas pēc tam notiks krievu valodā."

Mans pirmā mirkļa lēmums - neiešu, jo ko gan jaunu par Maidanu Ukrainā es uzzināšu? Bez pārspīlējumiem varu apgalvot - sākot no 2013. gada 30.novembra, kad nejauši ieraudzīju asiņaino tiešraidi no Kijevas, neesmu zaudējusi tiešsaisti ar Ukrainu.

Toreiz dienu un nakti sekoju ukraiņu revolūcijai. Baidījos no berkutiešiem un drebēju ziemas aukstumā, redzot cilvēkus, kuri guļ zem klajas debess. 2014. gada janvāra dienās biju notupusies uz ceļiem pie "planšetnieka" ekrāna un klusītiņām (lai kaimiņi nesadzird) sakostiem zobiem gaudoju, atvadoties no noslepkavotiem ukraiņiem. "Plive kača po tesine" - ukraiņu šūpuļdziesma - pavadīja katru varoni: gan 19 gadus veco Ustimu, kas bija vienīgais dēls saviem vecākiem, gan 20 gadus veco studentu, arhitektu Aleksandru...

Es nekad neesmu apmeklējusi Maidanu, bet, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, varu droši teikt - esmu aculieciniece šiem notikumiem... Lūk, tādēļ pats aicinājums apmeklēt lekciju mani neuzrunāja, toties kā āķis zivij nostrādāja teikums par Krievijas impērijas krahu!

Tā es nokļuvu starp Pjotra Kravčenko klausītājiem. Un sākums pasākumam bija negaidīti patīkams - dabūju grāmatu "Ущерб, нанесенный Советским Союзом странам Балтии". Šķirstot to, sagaidīju lektoru. Elegants, sportiskas miesasbūves kungs ar iesirmiem matiem sāka uzstāšanos ar stāstu par sevi un karjeras izveidi. It kā esot no Baltkrievijas...

Bet tad sekoja runa par Ukrainas Maidanu. Jau pirmajā mirklī sapratu - kaut kas man nepatīk. Viņš krieviski pateica nevis „V Ukraine", bet „Na Ukraine". Sīkums, bet ļoti zīmīgi parāda, ka cilvēks drīzāk atrodas barikāžu pretējā pusē. Līdzīgi kā proimpēriski cilvēki konsekventi Baltijas valstis sauc par Pribaltiku.

Bet atgriežamies pie lekcijas. 5 - 10 minūtes sekoja diezgan "interesanta" notikumu interpetācija. Es sastingu no apgalvojuma, ka ukraiņu oligarhi uzpirka studentus un tāpēc notika Maidans! Toties blakus sēdošie, Latvijā labi pazīstamie ukraiņi Tatjana Lazda un Mikola Pavļuks, protestējot piecēlās ar saucieniem: "Jūs melojat!" un izgāja laukā. Viņiem aiz muguras atskanēja kādas sievietes šņāciens krieviski: "Te jums nav Maidana!"

Prokremļa murgs no P. Kravčenko mutes turpinājās. No krēsla mani kā korķi no vīna pudeles izmeta viņa teiktais par Krimā godīgi notikušo referendumu 2014. gada 16. martā. Viss! Es uzsprāgu un sāku protestēt, jautāt profesoram Kravčenko par Budapeštas 1984. gada līgumiem, Putina asiņaino lomu ukraiņu konfliktā. Tā šo zāli pametu arī es.

Tagad jau dažas dienas atgriežos pie šī mirkļa! Mans nepabeigtais darbs, mans Maidans būtu - visiem spēkiem pārtraukt "prokremļa" lektora Pjotra Kravčenko uzstāšanos, neļaut viņam runāt un apmuļķot klausītājus. Runāt pretī, kliegt... Kaut vai lai organizatori izsauktu policiju par šādu manu uzvedību, bet tikai lai pārtrauktu pasākumu ar "profesoru".

Es esmu starptautisko attiecību profesors - lielījās P. Kravčenko. Krieviski - „Я профессор международных отношений!" Bet es teiktu - профеccор кислых щей!* Domāju, ka vajadzēja šo cilvēku no zāles izdzīt ar netīru trauku lupatām, kā to dara ukraiņi!

Autore ir sociālo tīklu blogere

P.S. Neatbildēts paliek jautājums - kurš "atraka" tādu lektoru un uzaicināja "iespļaut" mūsu ukraiņiem sejā? Latvijas okupācijas izpētes biedrība? Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas vadība?

*Profesors skābu kāpostu zupas pagatavošanas jautājumā (burtisks tulkojums no krievu valodas).